Novinky
DEŇ RODINY
Výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Základnej školy
Vybíjaná dievčat - okresné kolo
Dňa 30.5.2024 bolo okresné kolo vo Vybíjanej dievčat v Helcmanovciach. Za účasti 85 hráčok, 7 družstiev sa našim dievčatám podarilo dva zápasy vyhrať a obsadili 5. miesto. Srdečne blahoželáme.
Vybíjaná dievčat - okresné kolo
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vybíjaná dievčat - okresné kolo.
1
Deň detí
Oslava Dňa detí bude v piatok 31.5.2024. Žiaci nástup o 8.00 hod, potom spoločný presun od ZŠ s vyučujúcimi na futbalové ihrisko, kde bude pre žiakov program, ktorý pripravila Rada rodičov pri ZŠ Jaklovce.
Okienko špeciálneho pedagóga
Naši žiaci so ŠVVP v škole pracujú s PC programom DysCom SK.
Program je v zozname didaktických prostriedkov, odporúčaných Ministerstvom školstva SR, ktoré túto pomôcku odporúča pri výchovno-vzdelávacej a poradenskej činnosti so žiakmi so ŠVVP, najmä s ťažkosťami v osvojovaní čítania a písania. Program je spracovaný ako audiovizuálny a ponúka štyri základné oblasti podpory:
1. Orientácia – na precvičovanie pravo-ľavej a priestorovej orientácie v rovine, v rade (poradie), orientácia v čase, určovanie smeru.
2. Čítanie – cvičenia na prvé zoznamovanie sa s písmenkami v predškolskom období alebo v prípravných ročníkoch ZŠ (cvičenia na poznávanie a utvrdzovanie tvarov písmen abecedy) až po texty žiakov vyšších ročníkov ZŠ.
3. Písanie – cvičenia na rozvíjanie gramatickej, obsahovej stránky jazyka a fonematického uvedomovania so zameraním na jazykové zručnosti, ktoré sú náplňou vzdelávacích programov základnej školy na 1. stupni a programov pre špeciálne školy.
4. Rozvoj zrakového vnímania – obsahuje cvičenia, ktorých cieľom je rozvíjanie a reedukácia zrakového vnímania, pravo-ľavej orientácie, priestorového vnímania a vizuomotoriky detí od predškolského veku až po 2. stupeň ZŠ a špeciálnych škôl. V programe je možné nastaviť si stupeň náročnosti vzhľadom na vek, vedomostiam, ale i rôzne stupne rýchlosti prispôsobujúce sa schopnostiam dieťaťa. DysCom Sk je komplexný a so svojou variabilitou použiteľný pre širokú škálu ako vekovú, tak rôznej úrovne rozvoja mentálnych schopností, znalostí a vedomostí detí. Novým a významným prvkom programu je jeho audiovizuálne spracovanie (ozvučenie hlasom), ktorý vás bude sprevádzať jeho celou časťou. Dieťa si tak môže vybrať, či chce, aby mu bolo každé jednotlivé zadanie úlohy (písmená, slová, vety v cvičeniach) zároveň aj povedané (prečítané) nahlas. Program obsahuje okamžité hlásenie chýb. Program si tak vie sám skontrolovať správnosť vyriešenia každej jednotlivej úlohy. Dieťa či dospelý hneď následne po každej jednotlivej úlohe dostane vtipný oznam, ak urobil chybu a upozornenie, ak vyriešenie úlohy nebolo správne.
Školský špeciálny pedagóg – PaedDr. Marta Jakubišinová
Fotografovanie
V stredu 29.5.2024.
Učíme sa vonku - informatika 5. ročník - tvoríme a testujeme jednoduché programy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Učíme sa vonku - informatika 5. ročník - tvoríme a testujeme jednoduché programy.
9Áno, aj informatika sa dá učiť vonku. Vytvárali sme jednoduché programy a testovali ich na spolužiakoch - robotoch. Úlohou bolo vytvoriť jednoduchý, zozumiteľný program, pomocou ktorého sa žiak z lavičky premiestni ku košu. Pri testovaní programov sme objavili viacero chýb, ktoré sme potom spoločne odstraňovali, aby sa každý dostal do cieľa.
Učíme sa vonku - matematika 5. ročník - odhad a meranie vzdialenosti
Do fotogalérie bol pridaný nový album Učíme sa vonku - matematika 5 ročník - odhad a meranie vzdialenosti.
8Na tejto vonkajšej hodine sme odhadovali vzdialenosti rôznych objektov na školskom dvore a v jeho blízkosti. Odhady sme overovali meraním pomocou rôznych metrov. Žiaci sa zdokonaľovali v presnosti, trpezlivosti i vzájomnej spolupráci. Tešíme sa na ďalšie takéto hodiny.
Učíme sa vonku - matematika 5. ročník - osová a stredová súmernosť
Do fotogalérie bol pridaný nový album Učíme sa vonku - matematika 5. ročník - osová a stredová súmernosť.
18Pekné májové počasie sme spolu s piatakmi využili a už niekoľko hodín matematiky sme strávili vonku. Boli sme na čerstvom vzduchu a zároveň sme sa aj učili. Preberali sme stredovú a osovú súmernosť, hľadali sme súmerné objekty, "rysovali" na chodníky bez pravítok a kružidiel. Žiakom sa takáto hodina veľmi páčila.
Vitamínový deň v ŠKD
V školskom klube sme sa v tomto období zamerali na konzumáciu ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom najväčšieho množstva vitamínov a iných dôležitých látok.
V skupinách žiaci spoločne diskutovali a vytvárali mini projekt o jednotlivých vitamínoch. Ochutnávali sme rôzne druhy zeleniny a ovocia na slepo, pričom sme zisťovali a opisovali ich chute. Opäť sme sa niečo nové naučili a hlavne zdravo najedli.
Vitamínový deň v ŠKD
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vitamínový deň v ŠKD.
5
Ročníkové projekty - 4. ročník
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ročníkové projekty - 4. ročník.
12
Ročníkové projekty - 8. ročník
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ročníkové projekty - 8. ročník.
20
Ročníkové projekty - 2. ročník
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ročníkové projekty - 2. ročník.
9
Škola v prírode - Tramptária Donovaly
Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode - Tramptária Donovaly.
164
Atletika - okresné kolo
Viac ako 100 pretekárov sa 21.5.2024 zúčastnilo okresného kola v atletike v Helcmanovciach. Súťažili v disciplínach beh na 60m, beh na 300m, beh na 800m, hod kriketovou loptičkou, vrh guľou, skok do diaľky a štafetový beh 4x150m.
Naše družstvo chlapcov obsadilo celkovo 2. miesto, v štafete boli chlapci na 3. mieste.
Jednotlivci: 1. miesto beh na 800 m – Nikolas Vaščák, 1. miesto beh na 300 m – Nikolas Vaščák, 2. miesto beh na 60 m – Tobiáš Korfanta, 2. miesto beh na 300 m – Viktória Valková.
Srdečne blahoželáme a tešíme sa z úspechu.
Atletika - okresné kolo
Do fotogalérie bol pridaný nový album Atletika - okresné kolo.
24
Biologická olympiáda - krajské kolo
Dňa 14. 5. 2024 sa žiak Tobiáš Korfanta (8. A) zúčastnil krajského kola biologickej olympiády. V kategórii botanika spolu súťažilo 17 žiakov. Olympiáda pozostávala zo štyroch častí: poznávanie rastlín, test, praktická časť, ústna časť. Z celkového počtu 250 bodov získal 133 bodov a stal sa tak úspešným riešiteľom. Tobiášovi blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
Ročníkové projekty - 5.ročník
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ročníkové projekty - 5.ročník.
15